Хиляди великотърновци отбелязаха Деня на славянската писменост, българска просвета и култура

Близо 3000 великотърновци тържествено отбелязаха Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост 24 май. Празничната програма започна с шествие от площад „Велчова завера”, в което участие взеха над 800 ученици от всички училища във Велико Търново. Под звуците на духова музика и начело с портретите на светите братя Кирил и Методий шествието продължи до сградата на Община Велико Търново. Там учениците и техните учители бяха посрещнати от кмета Даниел Панов и многобройните жители и гости на старопрестолния град. Сред официалните гости бяха също заместник-кметовете Снежана Данева-Иванова и Ганчо Карабаджаков, председателя на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, областния управител проф. Пенчо Пенчев, народни представители и общински съветници.

В празничното си слово Даниел Панов припомни, че 24 май е най-почитаният български празник, а народът ни е единственият, който отбелязва делото на светите братя Кирил и Методий със специален празничен ден. „В Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост трябва да помним, че българската азбука носи просвета, наука и култура на целия православен свят. Делото на светите братя Кирил и Методий, на незнайни монаси, книжовници, учители и будители съхранява нашата идентичност и доказва, че България има своето утвърдено място в Европа от векове. На 24 май се прекланяме пред поколения български учители, творци и просветители”, подчерта кметът на Велико Търново.

„Днес виждам стотици празнично озарени лица. Виждам значимите постижения и победи в сферата на просветата, културата, изкуствата. Виждам приносите ви за авторитета и престижа на Велико Търново. И по-ясно от всеки друг път виждам възможностите, надеждата и гаранцията за по-доброто бъдеще на Старата столица. Тези възможности, надежди и гаранции сте вие, уважаеми дейци на просветата, науката, културата и изкуствата, ученици и студенти. Велико Търново е град с бъдеще именно заради вас. От името на цялата великотърновска общност ви благодаря, че давате на децата на Старата столица образование, възпитание, дух на родолюбие, патриотизъм и уважение”, продължи Даниел Панов. На финала на словото си той призова всички да продължат да бъдат достойни наследници на първоучителите и просветителите. „Нека заедно утвърждаваме и издигаме славата и авторитета на Велико Търново като духовен, просветен и културен център”, завърши кметът.

С поздравителни адреси от Даниел Панов отличи примата на МДТ „Константин Кисимов” Лина Ковачева и археолога доц. Йордан Алексиев, които станаха носители на наградата „Златен век” на културното министерство. Същите бяха връчени на директора на СОУ „Вела Благоева” Ангел Янчев – за получената награда „Св. Иван Рилски” на образователното министерство, както и на директора на ЦДГ „Соня” Жаклин Харалампиева-Павлова – за защитената докторска степен. Създателят на аудио-визуалния спектакъл в с. Ново село „Когато храмът проговори” Тодор Кънчев бе удостоен със Старопрестолна грамота. Даниел Панов изказа благодарност на издателство „Босилков” и бизнеса за дарените книги на над 700 първокласници. Наградата „24 май” на Община Велико Търново получиха близначките Дарена-Светослава и Мария-Десислава Димитрови, които завършват СОУ „Ем. Станев”.

След края на официалната част празникът продължи с концертна програма и изпълнения на деца и ученици от старопрестолния град. 



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов