Местният парламент прие проектобюджета за 2017 г., БСП го бойкотира

Мисия

26-01-2017, 12:22

Снимка:

община Велико Търново, архив

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Римският фестивал на Никополис ад Иструм влезе в културния календар на общината

С 27 гласа „за”, шестима „против” и двама „въздържал се” Великотърновския общински съвет прие проектобюджета и Инвестиционната програма на общината за 2017 г. най-важният документ бойкотираха съветниците от БСП и Стефан Михайлов от движение „Царевград за Велико Търново”. Съпартиецът му Веселин Узунов и Николай Илчев от АБВ се въздържаха, но не обясниха мотивите си.

Повече от половин час подробен разчет на проекторамката направи лично кметът на община Велико Търново инж. Даниел Панов. Той посочи увеличението тази година на програма „Местни инициативи”, която вече е 450 000 лв., с 96 300 лв. е увеличена програмата за физическо възпитание и възлиза на 485 000 лв. Културният календар е с рамка 300 000 лв., същата цифра е заделена и за реконструкция на уличната мрежа в кметствата и наместничествата на територията на общината.

Като бюджет на възможностите определи документът Мирослав Трифонов от групата на Реформаторския блок. Той изрази задоволство, че партията му е внесла 21 предложения по Инвестиционната програма, като повечето от тях са разгледани и предвидени в нея. Подкрепа за бюджета изразиха и съпартийците му, като Мария Илчева предложи в бъдеще да бъде увеличен туристическият данък, а Пламен Петров подчерта необходимостта от изработването на цялостна транспортна схема за Велико Търново. Според д-р Мавродий Калейнски трябва да бъде завишено сумата за социалните погребения.

Оптимистичен нарече бюджет 2017 съветникът от групата на Патриотите Николай Цонев и подчерта, че тяхната група е доволна от увеличените средства за физическо възпитание, фонд „Инвитро” и културния календар.

Нейко Генчев от групата на ГЕРБ призова колегите си да не пестят добрите думи за общинската администрация, постарала се да направи бюджета и Инвестиционната програма и предложи да се изработи стратегия за развитието на културата в общината. Издателят даде няколко примера, с които да подчертае твърдението си, че търновци стоят върху златна мина и би следвало да се възползват от културните и историческите си дадености.

След критики по бюджетната рамка от страна на БСП, че обикновеният жител на общината нищо нямало да разбере от него и последвали сравнения с финансирането на София, думата отново взе кметът инж. Панов. „Винаги съм казвал, че вие от БСП сте коректив, когато имате конструктивни предложения. Но когато разпространявате лъжи, съшити с бели конци и то на пресконференции, не мога да го премълча. Недопустимо е г-н Стоян Витанов, който сте бил заместник-кмет, да бъркате цифрите на отчета за деветмесечието на 2016 г. с проекторамката за 2017 г. И понеже много се грижите за заглавията във вестниците, мога да цитирам две от вашето време – за снежен ад по търновските улици и за продажбата на четири детски градини. И тъй като отново сме в изборно време, вие пак чертаете апокалипсиси и хвърляте лъжи в публичното пространство. Вместо всички да дадем пример за работа в името на общото благо. Питам ви аз – с какво вие помогнахте по време на наводненията в общината през 2014 г. Защото аз знам кой помогна – администрацията и неправителствените организации. И не сравнявайте Велико Търново със София.” – коментира Даниел Панов.

Съветниците единодушно приеха предложението на Росен Иванов от ГЕРБ Римският фестивал, който се провежда на Никополис ад Иструм, да влезе в културния календар на общината.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов