Паметник на създателя на първата печатна книга у нас издигнаха в родното му село

Монументът на епископ Филип Станиславов е изграден със средства от дарители

На 12 август в село Ореш бе открит паметник на Епископ Филип Станиславов. Като автор на първата печатна книга с новобългарски елементи „АБАГАР“ и като личност, оставила след себе си ярка диря в българската история, Филип Станиславов е пример за поколения българи.  

Идеята за откриване на паметник в родното село на епископа - Ореш, се роди миналата година, когато се навършиха 365 години от отпечатването на „АБАГАР“.

По този повод кметство с. Ореш и НЧ „Филип Станиславов - 1903“ организираха дарителска кампания за набиране на средства по изграждане на паметник в негова чест. Успешното реализиране на дарителската кампания стана възможно с финансовата подкрепа на много дарители. Към тях се присъедини и Община Свищов.

По повод тържественото откриване на паметника, кметство с. Ореш и НЧ „Филип Станиславов - 1903“ организираха богата програма, която започна със света литургия в католическата църква „Непорочно зачатие на Блажена Дева Мария“. По-късно в съботния ден програмата продължи с научна конференция за живота и делото на Епископ Филип Станиславов и „АБАГАР“. На нея лектори бяха Отец Страхил от Велико Търново, завършил история във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и доц. д-р Бояна Минчева от Националната Библиотека – защитила докторантурата си на тема Филип Станиславов. Отец Страхил сравни живота и делото на Филип Станиславов с притчата за ходещия по вода ученик на Исус Христос – Петър. Той каза, че именно силната вяра е водела Епископ Станиславов по трудния му път на пръв пастир на Никополската епархия. Доц. д-р Бояна Минчева сподели, че вече има открити 18 екземпляра от „АБАГАР“, които са оцелели през годините. Тя предостави на НЧ „Филип Станиславов - 1903“ любопитна информация, която е установила при разработките си на тема „Филип Станиславов“. В своите заключителни думи тя каза, че благодарение на съхранения през столетията еманципиран български дух - от първия български печатар Яков Крайков, през епископа от Велика България Филип Станиславов, до „История славянобългарска“ и „Неделник“ - се осъществява по-късно националното ни освобождение.

Церемонията по откриването на паметника започна от 19.00 часа пред едноименното читалище, в центъра на селото. Кметът инж. Любомир Иронов благодари на всички спомоществователи за реализирането на благородното дело и покани един от основните спонсори да открият паметника заедно. След като г-н Иронов и г-н Караджов прерязаха лентата, свещеник от католическата църква освети паметника и благослови присъстващите хора на площада. Поздравителен адрес беше прочетен от името на кмета на община Свищов Генчо Генчев и от народния представител от 44-то НС на Р България д-р Станислава Стоянова. Цветя и венци поднесоха председателят на Общински съвет – Свищов д-р Кристиян Кирилов, директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ Росен Маринов, кметът на село Ореш инж. Любомир Иронов, НЧ „Филип Станиславов - 1903“, политически партии, културни дейци, самодейци, жители на селото и гости. Цветя бяха поднесени и от името на кмета на община Свищов Генчо Генчев.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов