Прокуратурата проверява ситуацията в Дома за хора с деменция в Горско Косово

Животът

02-01-2020, 17:50

Снимка:

архив

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Кметът на Сухиндол и директорката на дома твърдят, че високата смъртност е заради лошото здравословно състояние на хората

Окръжната прокуратура във Велико Търново проверява ситуацията в Дома за хора с деменция в сухиндолското село Горско Косово, съобщи окръжният прокурор Христо Христов.
Той уточни, че проверката е разпоредена след публикации в медиите, които са цитирали данни за условията на живот в дома, изнесени по-рано днес от пресцентъра на омбудсмана Диана Ковачева.
"Резултатите от проверката ще бъдат оповестени най-късно в следобедните часове на 3 януари", уточни Христов.

За болните в Дома за възрастни хора с деменция в село Горско Косово се полагат нужните грижи, а община Сухиндол няма средства за разширение на дома и подобряване на санитарно-битовите условия. Това заяви кметът Пламен Чернев по повод извънредната проверка в края на миналата година в дома, в резултат на която обмбудсманът Диана Ковачева сезира главния прокурор Иван Гешев. Омбудсманът сезира главния прокурор за 24 смъртни случая през миналата година в Горско Косово, община Сухиндол. В сигнала, чрез който се настоява за прокурорска проверка, се посочва още, че условията за живот на 57-те домуващи са изключително лоши.

Кметът на Сухиндол Пламен Чернев и директорката на дома Вера Дукова обаче твърдят, че високата смъртност е заради лошото здравословно състояние на хората. "Тези констатации не са верни", коментира директорът на дома Вера Дукова: "Аз не съм съгласна с констатациите на органите на омбудсмана. Смятам, че каквото е по нашите възможности за обгрижването на хората е направено. Имаме 24-часово медицинско присъствие".

"Домуващите се обслужват денонощно. В социалното заведение има осигурено 24-часово дежурство на персонал. Има и джипи", твърди и кметът.

По думите му капацитетът на заведението е 60 души, а в момента там са настанени 57 човека (мъже и жени). Голяма част от тях са на легло, повечето от тях са обездвижени.

Домът е на 30 години, издръжката на социалната услуга е от държавата, но за сградата се грижи общината. Кметът твърди, че всяка година от бюджета на община Сухиндол се отделят по около 20 000 лева за поддръжка на заведението, но тези пари не са достатъчни. Преди 10 години общината кандидатства с проект за 1 380 000 лева за саниране и модернизиране на сградата. Проектът обаче не бил одобрен и към момента за ремонт на дома са нужни около 2 млн. лева.

"Не е по силите на Община Сухиндол с 3 милиона лева бюджет да вложи близо 2 милиона лева за цялостен ремонт и разширение на дома, за да не живеят по пет-шест болни в една стая, посочи още кметът Пламен Чернев.

Близо един милион лева са нужни за разширение и подобряване на дома, коментира още Пламен Чернев. "Високото ниво на смъртност се получава по само един-единствен факт - че хората, които биват настанявани със заповед на Агенцията за социално подпомагане по искане на техните роднини, са в почти насипно състояние. Хората са на много години и в много лошо здравословно състояние. Не са скотски условията на живот. Условията на живот са нормални и отговарят на изискванията, които и министерството, и Агенцията за социално подпомагане, са дали за съществуването и работата на този дом. Един голям ремонт за разширение и модернизиране струва десетки хиляди лева, да не казвам над един милион", изтъкна кметът на Сухиндол.

Междувременно социалният министър Деница Сачева обяви, че Министерството на труда и социалната политика започва проверка по случая.

 



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов