ШК „Асеневци”, „БФШ 1928” и Община Априлци излъчиха шампионите на България за деца до 8 и 10 години

18-08-2020, 12:16

ШК Асеневци

Отговорната задача да се погрижи за организацията и провеждането на първенствата за втора поредна година „БФШ 1928” възложи на ШК „Асеневци”. В периода 9-16 август в гр. Априлци най-подготвените малки  шахматисти до 8 и 10 години се съревноваваха в три различни дисциплини: класически шахмат, ускорен шахмат и блиц. Участие взеха над 70 деца във всяка една от дисциплините, разпределени в четири различни категории. Общо в целия период се изиграха 12 турнира.

Най-важната дисциплина бе и най-дълга – класически шахмат. Тя се проведе от 9-ти до 14-ти август. Контролата за игра бе 1:30 + 30 секунди добавено време на всеки ход. Децата се бориха повече от 3 часа всяка партия, за да определят победител от срещата. При момичетата до 8 години шампионка стана Александра Пехливанова от ШК „Пловдив”. При момчетата в същата възрастова група Калоян Пантев от СК „Рицар”, гр. София, надделя над конкуренцията. При момичетата до 10 години триумфира представителката на „Асеновец 2006”, гр. Асеновград, Цветелина Атанасова, а при момчетата в същата възрастова група убедително купата вдигна Данаил Попзафиров от ШК „Елит”, гр. София. Това ще бъдат и децата, които ще представят България на световното първенство в Батуми, Грузия, за което спечелиха квоти за участие с победата си в шампионата. Наградите връчи кметът на Община Априлци инж. Тихомир Кукенски.

В следващите два дни се изиграха турнирите по ускорен шахмат. Контролата за игра бе 15 минути + 5 секунди на всеки ход.  При малките момчета имаше дележ на първо-второ място, но по-добри допълнителни показатели отредиха златния медал на Георги Младенов от ШК „Славия”, гр. София, пред шампиона от класическия шахмат Калоян Пантев. Втора купа вдигна пловдивчанката Александра Пехливанова след убедителните 7 от 7 победи в групата на 8-годишните момичета. При големите момчета отново имаше дележ на първото място, но купата вдигна Александър Атанасов от ШК „Славия”. В групата на 10-годишните момичета над конкуренцията надделя Ралица Аршинкова от ШК „Ан пасан”, гр. София.

На 16-ти август се изигра и най-бързата дисциплина – блиц.  Децата разполагаха с 3 минути за завършване на партията, като на всеки ход им се прибавяха по 2 секунди. Интересен феномен се случи при 8-годишните момичета. Михаела Маринов („ЦСКА”, гр. София), Александра Пехливанова (ШК „Пловдив”, гр. Пловдив) и Цветелина Атанасова (ШК „Михаил Тал”, гр. Червен бряг) завършиха с равен брой точни и абсолютно еднакви допълнителни показатели. Компютърът нямаше как да излъчи шампион измежду тях и това доведе до обявяването на три шампионки. Златото в групата на 10-годишните момичета взе Фабияна Костадинова от ШК „Траяна 2011”, гр. Стара Загора. При момчетата до 8 и 10 години безапелационно, със 7 точки от 7 възможни Калоян Пантев и Данаил Попзафиров убедително триумфираха в своите възрастови групи.

Домакините от ШК „Асеневци” бяха представени от 7 деца. При 8-годишните момичета Вяра Петкова и Теона Тутекова направиха своя дебют на държавни първенства. Теона със своите едва 5 годинки бе и най-малкият участник в състезанията. Тя се бори достойно с „каките” и заяви своята решителност догодина да окаже сериозна конкуренция за медалите. Вяра се съревновава много смело с опитните си връстнички и успя да стигне до дележ на 2-ро – 4-то място на класическия шахмат, но допълнителните показатели не бяха в нейна полза и тя остана 4-та. На ускорения шахмат зае 6-та позиция, а на блица – 5-та. Максимилиан Пренгов бе представителят на ШК „Асеневци” в групата на 8-годишните момчета. Тренирайки само от няколко месеца, 6-годишният шахматист направи отличен дебют на националната сцена, извоювайки 3 от 7 точки във всяка една от дисциплините. Най-много представители домакините имаха при 10-годишните момчета, където бе и най-масовата група.  На класическия шахмат отлично представяне направи Теодор Тутеков, който зае 6-то място в генералното класиране. Данаил Боев направи 4.5 точки, заемайки 8-ма позиция. Кристиян Кънев завърши с 4 точки и 10-та позиция. На ускорения шахмат всички момчета направиха по 4 победи от 7 възможни, заемайки 7-мо, 8-мо, 9-то и 11-то място. Отлично бе представянето на Теодор Тутеков на последната дисциплина – блиц, който спечели 5 партии и зае престижното 5-то място от общо 26 участници. Кристиян Кънев остана 10-ти с 4 точки.

Между състезателната програма имаше и развлекателна такава. Освен, че участниците, придружителите и гостите на първенствата се наслаждаваха на  голям открит басейн с възхитителна гледка към Стара планина, в един от дните лично кметът на Община Априлци инж. Тихомир Кукенски заведе гостите на първенствата до една от забележителностите в околността -панорамните скали под вр. Острец. Най-смелите изкачиха и върха.

„Сърдечно благодарим на Община Априлци в лицето на нейния кмет инж. Тихомир Кукенски, на Марин Стаевски, Кирил Балджиев, Йордан Ковачев, както и на цялото ръководство на Общината, в чието лице срещнахме огромно разбиране и съдействие за осъществяване на отговорната задача по организацията на престижните първенства. Благодарим за гласуваното за втора поредна година доверие от страна на „БФШ 1928” да домакинстваме държавните първенства за деца до 8 и 10 години.”, споделиха ръководителите на ШК „Асеневци” Цвета Галунова и Даян Нинов.