Защо 15 септември е първият учебен ден

Велико Търново Лайф

15-09-2020, 08:00

Снимка:

архив

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Датата 15 септември без съмнение предизвиква една и съща асоциация у малки и големи – това е първият учебен ден в България. Денят не е случайно избран, а зад решението се крие съвсем практична причина. До 1921 г. учениците са се връщали в класните стаи на 1 септември. През 1919 г. на власт у нас идва Александър Стамболийски заедно с партията му “Български земеделски народен съюз”. Създадена като професионална организация на селяните у нас, тя съвсем очаквано съобразява политиката си с тяхното ежедневие и нужди.

Именно заради това през 1921 г. Александър Стамболийски взима и решение за промяна на първия учебен ден и го измества с две седмици. Причината – за да може децата да помагат в прибирането на реколтата.

Идея за връщане на старата дата – 1 септември, се появи през 2001 г., когато министър на образованието бе Сергей Игнатов. Тя обаче така и не бе възприета. Началото на септември е начало на учебната година и в много страни около България.

На 1 септември прага на училището прекрачват в Чехия, Русия и повечето от останалите бивши съветски републики. В Гърция първият учебен ден е в средата на август. В Италия обаче не бързат – и първият звънец бие чак на 1 октомври. В други страни обаче няма точно определена дата, а школата сами решават – така е във Франция, Германия и Великобритания, например.

В Япония обаче традицията е друга и първият учебен ден започва в началото на април, когато цъфтят японските вишни – сакура. В Страната на изгряващото слънце е прието, че пролетта символизира началото на нов живот, ето защо няма по-подходящо време за започване на училищни занятия. Японските ученици обаче все пак почиват през лятото. В Австралия пък учебната година започва през февруари.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов