Над 100 състезатели премериха сили в Първия турнир по народни борби в Горна Оряховица

05-06-2021, 21:03

община Горна Оряховица

Най-добрите състезатели на България взеха участие в Първия турнир по народни борби в Горна Оряховица. Над 100 участници – деца, момчета, момичета и мъже премериха сили на Божур поляна. Състезанието се организира от СКБ „Локомотив”, Община Горна Оряховица и Общинско предприятие „Младежки дейности, спортни имоти и прояви” и са част от спортния календар по повод избирането на горна Оряховица за Европейски град на спорта. Получи се уникално като атмосфера състезание. Задърлжително е то да стане традициионно и да събира още повече почитатели на спорта, каза помощник треньорът на националния мъжки отбор Димитър Кумчев.
Борци, които са прославили България, са тръгнали точно от такъв тип турнири.Това са народните борби от миналото ни, от които пътя си са поели борци като Дан Колов. Пожелавам на всички състезатели, едно чудесно спортно преживяване на този тепих сред природата. Поздравления за чудесната организация, обърна се към всички присъстващи кметът на Общината инж. Добромир Добрев, който откри турнира.
Първи на тепиха излязоха бъдещите звезди в групите на деца, момчета и момичета. Кулминацията бяха схватките при мъжете, където се включиха най-новите държавни медалисти. Те дойдоха направо от Ловеч, където беше Държавното за мъже само преди ден.
Сред публиката бяха най-титулуваните борци от региона – световните шампиони Михаил Ганев и Радослав Великов, европейският шампион Румен Павлов, световният по класическа борба Явор Янакиев, Почетният гражданин на Горна Оряховица и първи носител на пояса „Дан Колов” Иван Шавов и още много велики спортисти.
Двама от синовете на Радослав Великов стигнаха до финалите в своите категории при децата и дадоха заявка да продължат шампионската фамилия. При малките обаче най-много победи спечелиха домакините. Възпитаниците на „Локомотив”, които всъщност представят географски цялата област, триумфираха, защото спечелиха най-много първи места.
Голяма горнооряховска победа имаше и при мъжете. Само ден след като спечели бронзов медал от Държавното първенство при завръщането си към борбата, Пламен Бъчваров победи и на народните борби в родния си град при най-леките в кат. 65 кг. Втори остана друг горнооряховчанин – Исмаил Помаков, който се бори за „Левски”.
Мирослав Киров, който спечели титла на държавното преди ден и бе обявен за най-техничен борец, стана победител в кат. 75 кг. Тук втори остана друг борец, излязъл от горнооряховската школа – Мишел Михайлов.
Още един шампион от Държавното първенство – Евелин Русев, победи в кат. 85 кг. Ивайло Нанчев от Ресен е първи в кат. до 100 кг, а Георги Иванов от Кърджали е победител при най-тежките в кат. +100 кг.
Всички победители при мъжете получиха и специална награда – коняк „Назарян” на олимпийския шампион Армен Назарян.
Наградите връчиха заместник-кметът Стефчо Алипиев, президентът на клуб „Локомотив” Цветан Зеленков, шампионите Михаил Ганев, Радослав Великов, Румен Павлов, Явор Янакиев, Димитър Кумчев.