Шампионският „Етър” би „Берое” с дузпи в мач-юбилей на титлата

10-06-2021, 12:25

Даниел йорданов

velikotarnovo.utre

Шампионският отбор на „Етър” от 1991 г. надделя с 6:4 след дузпи (в редовното време 2:2) над шампионския тим на „Берое” от 1986 г. в мач, който отбеляза 30-ата годишнина от триумфа на „виолетовите”.

Футболният празник на стадион „Ивайло” даде възможност на публиката по трибуните да приветства отново своите любимци след толкова години, а емоциите бяха безкрай. Екипа на „Етър” (пълно копие на този от 1991 г.) облякоха отново Николай Донев, Калоян Чакъров, Цанко Цветанов, Сашо Христов, Сашо Димов, Георги Георгиев, Бончо Генчев, Георги Попиванов, Илиян Киряков, Ангел Червенков, Генчо Генчев, като съставът бе допълнен от шампионите с юношите от 1996 г. Стефан Ангелов, Тодор Колев, Свилен Василев, Стефан Николов, Владимир Атанасов, Пламен Станчев,  както и Явор Генчев. Тимът бе воден от легендарните треньори Георги Василев и Стоян Петров.

Мачът бе равностоен, с много атрактивни моменти, а ветераните показаха учудващо добра кондиция въпреки горещото време. В 8-ата минута Бончо Генчев намери Георги Георгиев, който изведе в коридор Тодор Колев и той с майсторски прехвърлящ удар откри – 1:0. Гостите изравниха в 15-ата минута, когато Георги Бинев пусна пред опразнената врата на Мюмюн Кашмер за 1:1. Двата тима имаха още по една чиста възможност, като Петко Петков от гостите с прехвърлящ удар нацели гредата, а за „Етър” след центриране от корнер на Киряков Бончо Генчев с атрактивна странична ножица вкара гол, който незнайно защо бе отменен от рефера.

След почивката Цанко Цветанов отблизо можеше да изведе отново „Етър” напред, но вратарят на „Берое” спаси. В самия край на отново Мюмюн Кашмер вкара за гостите – 1:2, но в ответната атака пак Тодор Колев фиксира крайното 2:2.

За радост на публиката се стигна до дузпи, в които Георги Георгиев, Цанко Цветанов, Владимир Атанасов и Тодор Колев бяха безпогрешни, докато Калоян Чакъров спаси два удара на гостите и „Етър” грабна победата с 4:2.

За „Берое” игриха Ивко Ганчев, Илия Илиев, Христо Белчев, Венелин Сивриев, Кънчо Кашеров, Теньо Минчев, Радко Калайджиев, Станислав Йорданов, Мюмюн Кашмер, Петко Петков, Васил Драголов, а като резерви Митко Коцинов, Димитър Петров, Данаил Илиев, Петьо Винков, Дончо Атанасов, Борислав Георгиев, Станимир Гажев, Валентин Грудев и Георги Бинев. Треньори – Иван Вутов и Георги Белчев.

Преди мача шествие по пистата под овациите на публиката направиха всички отбори от детско-юношеската школа на „Етър”. После всеки един от шампионите излезе под бурните аплодисменти, а оригиналната шампионска купа отново се появи на стадион „Ивайло” след 30 години. Председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов я връчи на капитана Николай Донев и в пълно повторение на награждаването от 1991 г. всеки от играчите я вдигна над главата си. От шампионския тим не можаха да присъстват Красимир Балъков, Пламен Проданов, Игор Кислов, Мирослав Байчев, Адриян Гайдарски, Александър Александров и Мариян Метларов. С аплодисменти бе почетена паметта на отишлите си от този свят Цветомир Първанов, Петьо Рашев, Мирослав Миронов, инж. Димо Димов, Иван Ангелов, Стефан Донев, Петър Шабарков и легендата Трифон Иванов.

Приветствия имаше от Венцислав Спирдонов и капитана на „Берое” Теньо Минчев, възпоменателни плакети за мача получиха всички участници, подаръци имаше и от гостите от „Берое”.

На стадиона прозвуча и автентичен запис от награждаването на „Етър” от 1991 г., а в почивката на мача бяха представени книгите „Трифон Иванов – Железния: Биография на една вечна легенда” и „Те играха за „Етър”, а също и юбилейният вестник на Ангел Ганцаров „Виолетови шампиони”. След мача срещата продължи с „трето полувреме”, в което властваха спомените за славните шампионски времена.

Източник: etarvt.bg